Josef Sousedík

Josef Sousedík, vsetínský rodák, byl vynálezce a konstruktér první poloviny 20. století. Díky své geniální technické intuici patří k světlonošům české elektrotechniky.

Sousedíkův život se již od jeho útlého mládí vyznačoval neobyčejnou zvídavostí a nevšedním technickým talentem. To se plně projevilo v pochopení fyzikálních principů tehdy nového fenoménu: elektrické energie. Sousedíkova geniální technická intuice a konstruktérské dovednosti dokázaly dovést tehdejší elektrotechnický průmysl k produkci technologicky dokonalých a inovativních, zejména točivých, strojů.

Proč nezapomenout

Spolek si vytyčil za úkol připomínat a rozvíjet odkaz Josefa Sousedíka – „Edisona z Moravy“, kterého nám v době 1. republiky záviděla celá Evropa, avšak vývoj po roce 1948 odsoudil jeho odkaz k zapomenutí.

Vynálezce, elektrotechnik a konstruktér

Za svůj život získal Josef Sousedík 58 elektrotechnických patentů, strojních patentů a patentových přihlášek v tuzemsku a 164 v zahraničí – to je dohromady neuvěřitelných 222 patentů. Kromě toho napsal dvě učebnice o konstrukci elektrických strojů, přednášel na ČVUT v Praze a na Báňské akademii v Příbrami, byl aktivním členem Elektrotechnického svazu českého a podílel se na tvorbě norem. Mimo to realizoval uživatelsky i průmyslově použitelné aplikace elektromobilu a motorové hybridity – příkladem toho je hybridní pohon železničního vozu Slovenská strela.

Odborář a vlastenec

Již před druhou světovou válkou varoval Josef před „řinčením zbraní“ Německa v dopisech a apelech zasílaných představitelům evropských vlád. Už v roce 1939 se zapojil do odbojové činnosti ve skupině Obrana národa a po jejím rozprášení v roce 1942 se vrátil na Valašsko, kde zorganizoval vlastní odbojovou skupinu a koordinační štáb pro partyzánské jednotky. Během války byl třikrát zatčen, přičemž při jeho posledním zatčení v roce 1944 byl gestapem při výslechu zastřelen.

Starosta a politik

Během svého téměř jedenáctiletého působení jako starosta v době první republiky výrazně přispěl k rozvoji města Vsetín i celého Vsackého regionu. Pod jeho vedením došlo k výstavbě důležitých veřejných budov jako jsou školy, banky, sokolovna, gymnázium, stadion i bytové domy. Mimo to se úspěšně zabýval také zřízením pobočky Zbrojovky nebo výstavbou vlakové dráhy do Vsetína. V roce 1928, již podruhé ve funkci prezidenta, navštívil Vsetín T. G. Masaryk, který si Josefa Sousedíka a jeho práce pro republiku velmi vážil.

Táta od rodiny

První syn, Josefův jmenovec, narozený v roce 1926, zemřel ve věku jednoho roku kvůli nešťastnému omylu lékaře. Rodina se však rozrostla o další děti – v roce 1928 se narodila dcera Zdeňka, v roce 1937 dcera Danuše a v roce 1943 syn Tomáš. Jejich výchova byla směřována v duchu křesťanských hodnot, byl kladen důraz na pracovitost, píli a svědomitost. Dcera Zdeňka se již ve svých čtrnácti letech aktivně zapojila do odbojové činnosti svého otce jako spojka.

Poslechněte si rozhovor

1912

Josef Sousedík po vyučení nastupuje k firmě Bartelmus-Donát v Brně. Zde získává první praktické zkušenosti s výrobou elektrických strojů. Zde se začínají rozvíjet jeho vynálezecké schopnosti v oboru elektrotechniky.

1919

Po návratu z I. světové války Josef Sousedík zakládá na Vsetíně svou živnost na opravy elektrických spotřebičů, později dílnu a továrnu na výrobu el. strojů a přístrojů.

1929

Továrna, patenty a jméno Josefa Sousedíka jsou již známy po celé Evropě. Angličtí průmyslníci mu nabízejí sumu 16 milionů Kčs a pozici šéfa patentového úřadu. J. Sousedík odmítá – chce pracovat jenom pro československý průmysl.

1934

V těžké situaci po světové krizi přijímá J. Sousedík nabídku barona H. Ringhoffera a začleňuje svou továrnu do koncernu Ringhoffer.

1936

Na svět přichází Sousedíkův inovativní a technologický vynálezecký klenot: hybridní pohon železničního vozu Slovenská strela.

1944

15. 12. je J. Sousedík na gestapu ve Vsetíně, při výslechu za svou odbojovou činnost, zastřelen.

Galerie

obrázek obrázek obrázek obrázek